Simpozion: Femeia în istorie, memorie și spațiul public
Publicat: 21 March, 2025
Actualizat: 12 May, 2026
În data de 21 martie 2025, într-o lună dedicată prin excelență celebrării femeii și rolului jucat de aceasta de-a lungul istoriei, Editura Universității din Oradea, alături de Biblioteca Universității din Oradea, Asociația Alumni, Facultatea de Arte, Facultatea de Litere, Facultatea de Științe Economice, Facultatea de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării și Uniunea Studenților din Oradea, a organizat simpozionul FEMEIA ÎN ISTORIE, MEMORIE ȘI SPAȚIUL PUBLIC.
La eveniment au luat cuvântul: prof. univ. dr. habil. Livia Bandici, prorector al Universității din Oradea; conf. univ. dr. Dorin Cristian Coita, președinte ALUMNI Universitatea din Oradea; conf. univ. dr. Ariadna Mircescu, director al Departamentului de Muzică din cadrul Facultății de Arte și lect. univ. dr. Diana Perțicaș, prodecan al Facultății de Științe Economice. Au susținut prezentări: lect. univ. dr. Carmen Ungur-Brehoi, Facultatea de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării, lect. univ. dr. Anca Tomoioagă, Facultatea de Litere, bibliotecar dr. Anarela Chiș, Biblioteca Universității din Oradea și redactor dr. Roxana Ivașca, Editura Universității din Oradea.
Momentele muzicale au fost susținute de studenții Facultății de Arte, coordonați: de conf. univ. dr. Florina Mariș-Hinsu, conf. univ. dr. Carmen Vasile, lect. univ. dr. Carmen Rus, lect. univ. dr. Andrada Ciupeiu, lect. univ. dr. Camelia Andone, lect. univ. dr. Florin Mariș-Hinsu și asist. univ. drd. Simina Iepure.
Evenimentul a fost moderat de dr. Roxana Ivașca și dr. Anarela Chiș și a fost continuat de prezentarea unei duble expoziții de carte. O primă expoziție a fost organizată de redactorul EUO, Roxana Ivașca, și a reunit volumele autoarelor din portofoliul recent al editurii, aducând în fața publicului volumele și autorii publicați de Editura Universității din Oradea, iar cea de-a doua, întocmită de bibliotecar Brîndușa Doca, a fost dedicată literaturii scrise de autori femei.
La eveniment au luat cuvântul: prof. univ. dr. habil. Livia Bandici, prorector al Universității din Oradea; conf. univ. dr. Dorin Cristian Coita, președinte ALUMNI Universitatea din Oradea; conf. univ. dr. Ariadna Mircescu, director al Departamentului de Muzică din cadrul Facultății de Arte și lect. univ. dr. Diana Perțicaș, prodecan al Facultății de Științe Economice. Au susținut prezentări: lect. univ. dr. Carmen Ungur-Brehoi, Facultatea de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării, lect. univ. dr. Anca Tomoioagă, Facultatea de Litere, bibliotecar dr. Anarela Chiș, Biblioteca Universității din Oradea și redactor dr. Roxana Ivașca, Editura Universității din Oradea.
Momentele muzicale au fost susținute de studenții Facultății de Arte, coordonați: de conf. univ. dr. Florina Mariș-Hinsu, conf. univ. dr. Carmen Vasile, lect. univ. dr. Carmen Rus, lect. univ. dr. Andrada Ciupeiu, lect. univ. dr. Camelia Andone, lect. univ. dr. Florin Mariș-Hinsu și asist. univ. drd. Simina Iepure.
Evenimentul a fost moderat de dr. Roxana Ivașca și dr. Anarela Chiș și a fost continuat de prezentarea unei duble expoziții de carte. O primă expoziție a fost organizată de redactorul EUO, Roxana Ivașca, și a reunit volumele autoarelor din portofoliul recent al editurii, aducând în fața publicului volumele și autorii publicați de Editura Universității din Oradea, iar cea de-a doua, întocmită de bibliotecar Brîndușa Doca, a fost dedicată literaturii scrise de autori femei.